środa, 21 września 2016

Storczyki. Piękności z wystawy i moje trudy. / Orchids. Beauties from the show and flower care.

Warszawa we wrześniu rozpieszcza wielbicieli kwiatów i roślin. Mieliśmy targi Zieleń to życie, a dwa tygodnie później Wystawa storczyków w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Samo miejsce pełne egzotycznej zieleni i fantastycznych olbrzymów. Pośród nich prezentowały się kolorowe egzemplarze różnych gatunków orchidei o rozmaitych kształtach i kolorach. Wybrałam kilka zdjęć ciekawszych kwiatów. Jest o czym pomyśleć, gdyż zbliżają się zimowe ciemne dni kiedy zamiast świeżych kwiatów warto mieć na półce kolorowy pęd storczyka.

Warsaw this September is such a great place for flowers and plants lovers. We had already the trade fair Green is life, and two weeks later the Orchids show in the Botanic Garden of the University of Warsaw. The place itself is full of green exotic plants and trees. Amongs them we could see various types and colors of orchids. I have photos of the few most unusual ones just to plan some new flowers for the coming winter time. W między czasie zajęłam się własnymi roślinkami. Poludniowa wystawa nie służy im za bardzo i przez lato mają przerwę w kwitnieniu jak i od mojej opieki. Przed zbliżającą się jesienią mój mały zbiór został zrewitalizowany. Wszystkie doniczki opróżniłam ze starej kory delikatnie wysupłując resztki spomiędzy korzeni. Stare korzenie zostały usunięte. Umyte doniczki napełniłam świeżym podłożem do storczyków. 
Najwięcej emocji miałam z "przyrostami". Na łodygach phalaenopsis i dendrobium urosły młode ze swoimi własnymi korzonkami. Z lekkim drżeniem rąk poodcinałam je od macierzystych gałązek i posadziłam w osobnej doniczce. Wszystkie zostały namoczone przez kilka godzin w przegotowanej odstanej wodzie i ... zobaczymy za jakiś czas :)

In the meantime I have been taking care of my own plants as the hot dry summer was quite difficult for them. All of them received clean pots and the fresh substrate after the old roots were cut. 
The new challenge for me was to take care of the little "babies" which appeared on phalaenopsis and dendrobium. I cut the new little plants which has their own roots and planted them into a new post. Now it is just time to wait hopefully for the fresh bloom :)

Coś urosło przez lato

Nowe roślinki z własnymi korzeniami na dendrobium

Przycięte kawałki nowych pędów

Przesadzanie starych i nowych roślinek


Teraz poczekamy na nowe pędy i kwiaty 
Na koniec kilka rad z ulotki na jesień i zimę od polskiego producenta tych roślin, więc myślę, że mogą być przydatne pod naszą szerokością geograficzną:
- Stawiaj orchidee bliżej okna - najlepiej od strony południowej gdzie jest dużo światła. Jeśli to nie jest możliwe, wybieraj okna z ekspozycją południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Jeśli to możliwe, odsłaniaj firanki aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła.
- Zwróć uwagę aby kwiat nie stał na przeciągu lub na parapecie nad gorącym grzejnikiem, którego nie da się dotknąć ręką. Optymalna temperatura 20 stopni.
- Podlewaj gdy pierwsze korzenie zrobią się jasnoszare. Zanurz w wodzie doniczkę minimum do połowy jej wysokości lub nalej wody do osłonki. Po 15-30 minutach wyjmij doniczkę. Wszystkie korzenie powinny być ciemnozielone. Pomiędzy podlewaniami korzenie nie powinny stać w wodzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarzPinterest